Video

Wybór języka

SlovakEnglishMagyarPolish

Zgłoszenie


Nie pamiętasz hasła?

Statystyki

Odwiedzaj±cych: 416178

Statystyki - www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Interesujące wiadomości

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

Informacje podstawowe

Pohľad na obec

Kontakt:

Obecný úrad Falkušovce 179
072 05 Bracovce

Tel.: 059/649 61 01
e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, wł±cz obsługę JavaScript w przegl±darce, by go zobaczyć
web: www.falkusovce.ou.sk

Okręg: Michalovce

Mikroregion: Poondavie

Pierwsza pisemna wzmianka: 1290

Wysokość nad poziomem morza: 103 m.n.m.

Liczba mieszkańców: 703

Powierzchnia katastralna: 985 ha

Części miejscowości:


Miejscowość Falkušovce znajduje się w środkowej części Niziny Wschodniosłowackiej, w dorzeczu Ondavy. Jest to ciekawe miejsce pod względem archeologicznym, znaleziono tu ślady bytowania człowieka w epoce eneolitu, w kulturze otomańskiej, halsztackiej, dackiej i rzymskiej. Miejscowość została założona w XIII wieku przez pewnego ziemianina, prawdopodobnie w miejscu dawnej osady słowiańskiej z IX wieku.
Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie pochodzi z 1290 roku. Już w czasie pierwszego spisu ludności z 1600 roku była ważną osadą rolniczą z piętnastoma bramami gospodarskimi. Najstarsze dokumenty świadczące o istnieniu tu kościoła pochodzą z początku XVIII wieku. Obecnie Falkuszowce posiadają dwie świątynie. Cerkiew prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego jest w stylu bizantyjskim i pochodzi z 1994 roku. Świątynia greckokatolicka Wniebowstąpienia Pańskiego ma elementy stylu barkowo-klasycystycznego i stanowi zabytek; zbudowana została w roku 1779.
W gminie jest dom żałobny, który został poświęcony i oddany do użytku w 2003 roku. Miejscowy cmentarz jest oddalony około 1 km na wschód od centrum gminy w kierunku miejscowości Dúbravka. Obok tradycyjnej architektury ludowej domów, pojawiają się nowoczesne domy rodzinne.
W Falkuszowcach żyje obecnie 700 mieszkańców. Zajmują się oni rolnictwem oraz pracują w zakładach przemysłowych i usługowych w miejscowościach Vojany, Strážske i Michalovce. Urząd gminy i przedszkole, które podlega gminie mieszczą się w jednym budynku. Po przebudowie obiektu w latach 2007-2010, przedszkole spełnia wszelkie wymogi nowoczesnych placówek przedszkolnych. Wydarzenia kulturalne organizowane są w gminnym domu kultury, do dyspozycji mieszkańców jest też klub gminny i biblioteka gminna. Z dycyplin sportowych najpopularniejszy jest futbol i tenis stołowy. Sekcja tenisa stołowego corocznie rezprezentuje gminę w zawodach. W Falkuszowcach jest dostateczna ilość sklepów, czynna jest też gospoda.
Okoliczna przyroda jest szczególnie interesująca w pobliżu rzeki Ondava. Wyróżnia się różnorodnością gatunków roślin i zwierząt, zwłaszcza ptaków. Jeden z gatunków – bocian jest nawet elementem herbu gminy Falkušovce.

 

Dziś mają imieniny

Streda, 18. júl 2018

Dnes má meniny Kamila
Zajtra má meniny Dušana

Ankieta

Co jest najpiękniejsze Zemplín?
 

Prognoza pogody

Kursy NBS


Kontekst link


© 2018 Obec Falkušovce