Video

Výber jazyka

SlovakEnglishMagyarPolish

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 67339

Štatistiky pre www.zemplin.eu

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

História
Plechotice ležia v západnej časti Východoslovenskej nížiny v nadmorskej výške okolo 148 m. Najstaršie písomné správy o Plechoticiach sú z roku 1324. Zisťujeme v nich, že v Plechoticiach mal vtedy majetok zeman Ján syn Martina, ktorý však musel časť plechoticekého majetku prepustiť grófovi Dionýzovi, synovi Blažeja. Iná časť plechotického majetku patrila zemanovi Mikulášovi, synovi Václava. Títo zemania mali v Plechoticiach svoje kúrie a názov Plechotíc používali v predikáte. Uvedené skutočnosti dokazujú, že Plechotice okolo roku 1324 boli vyvinutou dedinou.

Uhorské, ale aj pápežské písomnosti zo 14. - 17. storočia uvádzajú názov Plechotíc jednotne tvare Pelehte, prípadne v malých pravopisných obmenách.

Farnosť Plechotice patrila medzi najstaršie na Zemplíne. Preukázateľne existovala už v 30-tych rokoch 14. storočia. Farský kostol bol zasvätený sv. Jánovi Evanjelistovi. Patrocínium Jána Evanjelistu existovalo až do reformácie do polovice 16. storočia. Súčasný rímskokatolícky kostol je zasvätený Najsvätejšej Trojici a začali ho stavať v prevej polovici 18. storočia a vysvätili ho v roku 1771. Od roku 1441 zo zdanenia vychodí, že v sídlisku žilo dvadsať obývaných sedliackych domov. V 17. storočí plechotické poddanské domácnosti chudobneli a ubúdalo ich. V rokoch 1715 a 1720 žilo v dedine po osem sedliackych domácností. V stredoveku jestvovala pri Plechoticiach aj osada, prípadne dedina s názvom zapísaným v maďarizovanej podobe ako Abram. Tá však zanikla.
 

Meniny oslavuje

Streda, 17. január 2018

Dnes má meniny Nataša
Zajtra má meniny Bohdana

Anketa

Čo je na Zemplíne najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS


Kontextové odkazy


© 2018 Obec Plechotice